úterý 4. září 2012

Datlový sirup

Můj nejmilejší drahoušek Sirup z agáve už pomalu ale jistě dochází, a tak bylo potřeba sehnat za něj náhradu, abych si měla čím sladit jáhlové/pohankové/ovesné kaše k snídani :) Někdy si sladím medem ( domácím, od sousedky na chatě ), ale aby to nebylo pořád dokola to stejný, zkouším i nová sladidla. Jak určitě víte, med je mnohem vhodnější a zdravější než cukr, a sirup z agáve je na tom ještě lépe než med, a podobně je na tom i sirup datlový.  A taky mám radši tekutá sladidla, co se v kaši rozpustí hned, ne jak tuhý med.. ( až se mi to trapně rýmuje :D )
Datlový sirup je taky mnohem levnější, než sirup z agáve nebo javorový sirup, který je bohužel drahý až moc. 350g jsem koupila ve zdravé výživě za krásných 41 korun :) A při mé spotřebě jedné až dvou čajových lžiček do snídaňové kaše mi vydrží tak dva měsíce :) Je od značky Country Life, tak myslím, že by ho měli mít ve většině prodejen se zdravou výživou. Měli tam dokonce i půlkilovou sklenici za cenu okolo 70 korun.
A k čemu je datlový sirup dobrý?
- dá se použít všude, kde by se normálně používal cukr - např. pokud si sladíte čaj, do tvarohu, do jakékoliv kaše, při pečení, nebo i třeba na palačinky a wafle..
- má nízký glykemický index, takže po něm nedostanete hned hlad a chuť na něco dalšího ( tak jak tomu bývá u klasického cukru )
- nezatěžuje slinivku a nepřekyseluje žaludek
- jde o čistě přírodní BIO sladidlo
- na 100g má 235 kcal
V popisování chutí a vůní jsem opravdu špatná, ale popsala bych to jako med s nádechem datlí, s barvou připomínající sirup proti kašli :D Je o trošku míň tekutý než sirup z agáve, ale zase není tak hustý jako med. 
Ve zdravé výživě mi taky padl do oka kukuřičný sirup, nikdy dřív jsem o něm neslyšela, ale může to být další zajímavá možnost, jak si osladit kaši nebo třeba bílý tvaroh :) Nemáte s ním někdo zkušenosti? 

pondělí 3. září 2012

Cuketové muffiny

Uznávám, že na pohled není muffin žádný krasavec....ale nezáleží na tom, jak vypadáte, ale jací jste uvnitř hohooo!
A uvnitř jsou muffiny moc dobré a plné zeleniny, co je zdravějšího, než zelenina k snídani?:D 

neděle 2. září 2012

Zdravější "chipsy" aneb co večer k vínku/na oslavě/k televizi

Jíst chipsy jsem si naštěstí už hodně dávno odvykla a ani na ně nemívám chuť, v obchodě se na ně ani nepodívám....ale když jsem třeba u přítele a on večer vytáhne k vínku chipsy, oříšky v těstíčku nebo něco podobnýho, dá mi hodně zabrat, abych odolala a nevzala si ani jeden. Znáte to, jak si vezmete jeden, za chviličku zmizí celý balíček ani nevíte jak... :D Ale naštěstí existují i zdravější slané dobroty, které si jednou za čas večer klidně dát můžete bez obav, že si vás potom na pláži budou plést s vyvrženým vorvaňem :D Neříkám, že jsou to potraviny úplně ideální, ale pořád je to lepší než tukem nasáklé bramborové lupínky :)
Nejlepší by samozřejmě bylo křoupat večer jen zeleninu, ale někdy je prostě chuť na něco "víc" :D

čtvrtek 30. srpna 2012

Chai Tea Latte

Jak jsem psala v Berlínském článku o tom, že jsem ve Starbucks ochutnala Chai Tea Latte a hned si ho zamilovala, po příjezdu domů jsem si ho zkusila připravit i doma :) 
Mají ho i v kavárnách u nás v Brně ( někdy pod názvem Chai Chai ), ale ještě jsem ho tady nikdy neochutnala, ( neměla jsem odvahu :D ) teď už vím, co si příště při posezení v nějaké kavárně dát :) 
Kombinace černý čaj+mléko+koření+med může působit dost zvláštně, ale nenechte se odradit a ochutnejte, je to dobrota, která ve dnech se špatným počasím zahřeje a zlepší náladu. A to se nám na podzim bude hodit :D  ( teď je zrovna hezky, ale nikdy nevíte, jak bude zítra:D )

neděle 26. srpna 2012

Berlín - část 2. -- NÁKUPY A JÍDLO, JÍDLO, JÍDLO

Dneska jsem chtěla přidat článek se svým oblíbeným receptem ( jako vždy nejjednodušší jídlo :D ), ale psaly jste si o článek s nákupama z Berlína, tak je tady, dokud to mám všechno ještě čerstvě v paměti. :) A k vyčerpávajícím nákupům je potřeba se posilnit nějakou tou dobrotou, takže i pár fotek toho, na čem jsme si v Berlíně pochutnávaly. :)
No kdo by neměl rád jídlo a nákupy?! :D

Ráda bych vám doporučila nějakou dobrou berlínskou kavárnu nebo restauraci....ale nedoporučím. Na kafe jsme totiž chodily každý den velice originálně do Starbucks :D Mám to tam prostě ráda, u nás v Brně není, tak je nám to vzácný ( vidlačky ve velkoměstě haha :D ). Nejradši mám soya latté, někdy i s troškou vanilkového sirupu. Normálně se mi to zdá strašně přeslazený, tak jsem vždycky říkala, ať mi dají jen malinko,ein bischen bitte, a tak mi to vyhovovalo. A taky jsem si zamilovala Chai Tea Latte, vždycky jsem na to koukala v brněnských kavárnách, ale odvahu ochutnat to jsem dostala až v Berlíně, a je to opavdu výborný, asi si to zkusím udělat i doma. :)
V Hotelu jsme měly možnost snídaně za 10 Euro, to je dost hodně, tak jsme si snídaně kupovaly vlastní a vyšlo nás to na 10 euro na celý týden :D - měly jsme klasicky krabici musli a kupovaly si každý den bílé jogurty ( který jsme narvaly do minibaru :D ), a jednou jsme si zašly na snídani do Starbucks, kde jsme si se sestrou daly na půl bagel s žervé a napůl mrkvový dort, není nad to hezky začít ráno :))

sobota 25. srpna 2012

Berlin, Berlin!


Dneska ve 4 ráno jsme se se sestrou úspěšně vrátily z pětidenního výletu do Berlína. Cesta byla trošku zdlouhavá, žlutý autobus se nám pár kilometrů za Drážďanami pokazil a odmítal jet, tak jsme museli dvě hodiny čekat pod dálničním mostem jak bezdomovci, než nám poslali nový autobus. Tím pádem jsme nestihly autobus do Brna a další nám jel až v 1 ráno...takže místo o půl desáté jsme dorazily domů ve 4 ráno, jely jsme rozjezdem, kterým se občas vracím když jdu v páteční večer protančit střevíce do klubu. :D Ale slečna stevardka byla moc milá, celou situaci hezky zvládala a všechno vyřešila, a zarezervovala nám místa v jiném autobuse, všechno dopadlo dobře :)
Ale dost o cestě! :) V Berlíně jsem byla po druhé, poprvé to bylo se školou ve druháku, takže všechny ty důležité památky znám, ale tentokrát jsem tam byla na dýl, takže byl čas na všechno - procházky po městě, památky, vysedávání u kafíčka....a hlavně nákupy! V Berlíně nedávno otevřeli Primark, a to je opravdový blázinec! Kdyby tam alespoň nebylo všechno tak levné...ale takhle to chcete vykoupit prostě všechno! :D 
Fotek mám strašně moc, takže to asi rozdělím do dvou článků - dneska to bude o Berlíně obecně, a v dalším článku hlavně nákupy a jídlooooo! :D 

středa 15. srpna 2012

Celozrnný jablečný štrůdl

Klasícký štrůdl z listového těsta mám moc ráda ( jako všechno z listového těsta :D ), ale dneska jsem ho upekla v mnohem zdravější variantě - z celozrnné mouky s menším množstvím másla i cukru.

Na 2 nohy ( já vím, říká se tomu nohavice, ale nohy se mi líbí víc a už jsem si na to zvykla:D ) budete potřebovat : 
250g celozrnné mouky
50g bílé hladké mouky
40g másla nakrájeného na maličké kousky
1 vejce
150-200g bílého jogurtu
a na náplň oloupaná nastrouhaná jablka, skořici a třtinový cukr
Z mouky, jogurtu, másla a vejce vypracujeme těsto a dáme na chvíli do ledničky, mezi tím si oloupeme a nakrájíme nebo nastrouháme na tenké plátky jablka. Potom vyválíme těsto, jde to docela těžko protože se trošku lepí tak je potřeba přisypávat mouku, a na vyválené těsto položíme jablka, posypeme skořicí a cukrem. Zamotáme a nakonec potřeme rozšlehaným vajíčkem. Peče se na 200° zhruba 20 minut.

A na závěr jedna veselá příhoda, jak blondýna pekla štrůdl... :D 
Po dlouhém boji s lepícím se těstem se mi konečně povedlo vyválet a naplnit jablky dva štrůdly, ale potom co jsem je oba zamotala jsem si uvědomila, že jsem ten druhý zapomněla pocukrovat, tak jsem ho rozřízla tak, jako myslivec rozřízl vlkovi břicho v pohádce o červené Karkulce. :D Snažila jsem se dovnitř nacpat cukr a nějak to dát znovu dohromady, ale už to nešlo a celý se to rozpadlo. ( chirurg ze mě asi nebude :D ) Tak máme místo dvou štrůdlů jen jeden, nedá se nic dělat:D

neděle 12. srpna 2012

Přihoďte do nákupního košíku 5

Přeji krásnou neděli, dneska to bude článek do mojí nejoblíbenější rubriky - "Přihoďte do nákupního košíku" :D Podělím se s Vámi o to, co mě poslední dobou zaujalo...a na závěr taky to, co mě nezaujalo - jedna černá ovce :D
A omluvte prosím mobilovou kvalitu fotek, ale pan Nikon odjel se sestrou na dovolenou k moři, a bez něj to není ono. :)

čtvrtek 2. srpna 2012

Domácí ledový čaj

V létě je obzvlášť potřeba dodržovat pitný režim, a ledový čaj osvěží velice dobře. Když říkám ledový čaj, tak nemyslím ty  sladký a předražený břečky z obchoďáků ( kdo neznáte Peko na talíři, určitě si pusťte video :) ), ale domácí ledový čaj, který navíc vyjde 10x levněji a nejsou v tom zbytečné desítky kostek cukru a jedno éčko a barvivo vedle druhýho :) Upřímně nechápu lidi, co si pod pojmem "pití" představí dvoulitrovku plnou sladkýho čehosi, a v Kauflandu si plní vozíky "ledovým čajem" za 4,90,- ..to už si rovnou můžou dát vodu s cukrem a jedem na krysy, a bude to zdravý úplně stejně :D 
Ale to jsem zase odbočila úplně jinam :D

středa 1. srpna 2012

Zelená buchta

Proč zelená? Jako milovník cukety jsem ji musela nacpat už i do buchty!
 Já vím, zní to zvláštně, ale nenechte se odradit, chutná opravdu dobře. Už dlouho jsem měla v plánu ji upéct, ale pokaždé jsem se bála, že se to nebude dát jíst a poletí akorát tak do koše..ale včera jsem se konečně odhodlala, a výsledek mě příjemně překvapil.

pondělí 30. července 2012

Přihoďte do nákupního košíku 4

Ahoj, tak dneska to bude opět článek do rubriky, kde se s vámi podělím o tipy na to, co rozhodně nenechat v regálu. :D

neděle 29. července 2012

Tvarohový koláč

Hodně dlouho jsem chtěla upéct cheesecake, ale napřed jsem neměla formu, a potom se mi zase nechtěl kupovat sýr Philadelphia, protože je docela drahý a na cheesecake je ho potřeba dost...a se mou šikovností by bylo možné, že cheesecake dopadne tak, že bude muset letět do koše. :D 
Tak jsem upekla pro jistotu cheesecake koláč jenom z tvarohu, aby to nebyla tak velká škoda, kdyby se nepovedl...a vlastně ani korpus není jako u cheesecaku ze sušenek, ale udělala jsem ho z křehkého těsta z celozrnné mouky. Takže je to prostě tvarohový koláč ve stylu cheesecaku :D
Ale naštěstí to dopadlo dobře, tak se s vámi alespoň můžu podělit o recept, když už vám nemůžu dát ochutnat. :D

úterý 24. července 2012

Cuketové placičky

Na 1 porci: 
-menší nastrouhanou cuketu, ze které vymačkáte přebytečnou vodu
-kousek strouhaného sýra (použila jsem parmezán a kousíček nivy)
-vejce
-2 lžíce celozrnné mouky (někdy to dělám i bez ní, ale hůře potom drží)
-sůl a pepř
Všechno smíchejte dohromady a opékejte na pánvi pomazané olejem.

sobota 21. července 2012

Přihoďte do nákupního košíku 3

Zdravím vás a přeji krásnou, i když trošku šedivou sobotu :)
Dneska to bude po delší době článek do rubriky Přihoďte do nákupního košíku, kde se s vámi podělím o tipy na různé dobroty, co mě v poslední době zaujaly :) 

středa 18. července 2012

Dýňová polévka

Krémové polévky mám nejradši, a tuhle dýňovou bych mohla jíst každý den! Už od minulého podzimu jsem čekala, kdy se zase začnou prodávat dýně, a před pár dny se konečně na Zelném trhu tyhle oranžové krasavice objevily, tak jsem se hned musela pustit do vaření polévky.
na hrnec polévky budete potřebovat :
1 dýni hokkaido 
1/2 kelímku 12% smetany (ale jde to i úplně bez ní)
jednu cibuli
česnek
kostku bujónu
bobkový list a špetka muškátového oříšku
sůl a pepř
máslo
Dýni rozkrojíte na poloviny, vydlabete vnitřek se semínky - ten se do polévky nedává, a pokrájíte ji na kostičky. V hrnci na troše másla osmahnete pokrájenou cibulku se stroužkem česneku, ten se poté vyndá. Přidáte nakrájenou dýni a zalijete litrem vody s kostkou bujónu, přidáte bobkový list a povaříte do změknutí. Ochutíte solí, pepřem a drceným muškátovým oříškem. Bobkový list vyndáte polévku a rozmixujete tak, aby byla úplně hladká. Poté přidáte smetanu a promícháte.

středa 11. července 2012

Domácí celozrnné housky


Recept je z Apetitu, ale trochu jsem si ho upravila - bílou mouku nahradila celozrnnou a přidala bylinky, a pro jistotu jsem udělala jen poloviční dávku - 7 malých houstiček. 
Budete potřebovat :
kvasnice - asi třetina balíčku
lžička cukru
sůl
200g celozrnné pšeničné mouky
50g hladké mouky
120ml vlažného mléka
20g másla nakrájeného na maličké kousky
vejce
Ve velké míse smícháte mouky a z kvasnic s cukrem a mlékem uděláte kvásek a necháte chviličku kynout, potom přimícháte všechny ostatní ingredience kromě bílku z vajíčka, ten bude na potření. Těsto nechte kynout minimálně hodinu a potom z něj vytvořte houstičky, pletou se ze tří částí, jako klasický cop. Potom je pomažte bílkem rozšlehaným s trochou mléka a ozdobte semínky, mákem nebo jen hrubou solí. Pečou se cca 25 minut a nejlíp chutnají ještě trochu teplé.

Polentové placičky s bylinkami a sýrem